چگونه یک کسب و کار جواهرات راه اندازی کنیم

چگونه یک کسب و کار جواهرات راه اندازی کنیم

چگونه یک کسب و کار جواهرات راه اندازی کنیم

راه اندازی یک کسب و کار جواهرات نیاز به برنامه ریزی دارد، اما ساده تر از راه اندازی بسیاری از انواع دیگر سرمایه گذاری ها در صنعت مد است.

«یکی از بزرگترین لذت های هنرمند بودن، به اشتراک گذاشتن آثار خود با جهان است.»

طراحان جواهرات به طور خاص این را درک می کنند، زیرا جواهرات می توانند به ویژه برای مشتریانشان ابعاد احساسی و روانی زیادی به همراه داشته باشد.  یکی از لذت بخش ترین بخش های راه اندازی یک کسب و کار جواهرات همین خاطره سازی ها است. مشتری با خرید محصول علاوه بر سرمایه گذاری مطمئن، بهترین خاطرات را سالها همراه خود دارد و چه چیزی لذت بخش تر از این نوع کسب و کار است. 

این احتمال وجود دارد که ابتدا خود را یک طراح جواهرات و در مرحله بعد یک یک کارآفرین یا برند تصور کنید – اما اکنون در ابتدای مسیر ترس داشته باشید و ندانید از کجا باید شروع کنید اما نحوه راه اندازی یک کسب و کار جواهرات آنقدرها هم که می ترسید دشوار نیست: این امر بیشتر به زمان، تلاش و پشتکار بستگی دارد (و همچنین چند نکته فنی). من این فرآیند را به شش مرحله اساسی برای شروع یک برند جواهرات تقسیم کرده ام، که در ادامه آنها را بررسی میکنیم:

چگونه یک کسب و کار جواهرات راه اندازی کنیم
مرحله اول: لاین خود را مشخص کنید

قبل از اینکه وارد هر نوع اقدام عملی برای طراحی و ساخت جواهرات و شروع کسب و کار خود شوید، باید بدانید که دقیقاً کسب و کار جواهرات شما چیست. بهترین راه برای انجام این کار، “نوشتن” است – یا، به طور خاص، “نوشتن یک طرح تجاری.”
ممکن است از نوشتن یک طرح کسب و کار خودداری کنید یا آن را سخت تصور کنید، اما در حقیقت، این طرح آنقدر که شما فکر می کنید پیچیده نیست. در واقع طرح کسب و کار فرصتی برای کارآفرینان است تا افکار خود را در مورد تجارت خود سازماندهی کنند، منابع مالی و دیگر منابع خود را بررسی کنند، ارزش پیشنهای را طراحی کنن، شروع به ایجاد یک استراتژی بازاریابی کنند، اهداف تجاری خود را تعریف کنند و یک برنامه ریزی در مورد چگونگی دستیابی به آن اهداف ایجاد کنند. البته با توجه به شرایط اقتصادی در ایران بهتر است اهداف کوتاه مدت و قابل دسترس باشند.

در طرح کسب و کار خود، حداقل باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا جواهرات لوکس می فروشید یا مد روز؟
  • آیا جواهرات شما دست ساز هستند یا به یک تولید کننده ممتاز واگذار شده اند؟
  • آیا بیزینس شما خانگی است یا نیاز به اجاره فضای تجاری دارید؟
  • آیا به تنهایی این کار را انجام می دهید یا نیاز به استخدام کارکنان دارید – چه در حال حاضر یا در آینده نزدیک؟
  • محصولات خود را چگونه قیمت گذاری می کنید؟
  • جواهرات شما چه تفاوتی با رقبایتان دارد؟
  • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
  • چقدر پول نقد نیاز دارید ؟
  • چگونه برای بازاریابی کسب و کار خود برنامه ریزی می کنید؟
  • محصولات خود را کجاها می فروشید؟

به خاطر داشته باشید که طرح کسب و کار شما یک سند زنده است. هنگامی که کسب و کار خود را راه اندازی کردید، تجربه عملی را به عنوان صاحب کسب و کار جواهرات کسب کردید و در مورد هزینه های مربوط به اداره یک کسب و کار و رفتارهای خرید مخاطبان خود مطلع شدید، می توانید هر شکافی را که در برنامه اولیه خود باقی گذاشته اید پر کنید – یا کاملا پلن جدید ایجاد کنید

یک بودجه تجاری ایجاد کنید
درست در کنار طرح تجاری خود، باید بودجه کسب و کار را پیش بینی کنید. ابتدا فهرستی دقیق از هزینه های اولیه راه اندازی خود، مانند ابزار و تجهیزات تهیه کنید. کانال های بازاریابی؛ مجوزها، دوره های آموزشی؛ فضای اداری یا کاری؛ دستمزد هر کارمندی که ممکن است استخدام کنید. و هزینه های روزانه مورد انتظار شما سپس، مقدار پول نقدی که در دسترس دارید و چه مقدار بودجه اضافی (در صورت وجود) برای راه اندازی و فعالیت در چند ماه آینده نیاز دارید را بررسی کنید. همچنین، بدانید که اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، تعداد زیادی الگوی بودجه برای مشاغل کوچک موجود است.

از رقبای خود یاد بگیرید
در این مرحله قبل از راه اندازی، ایده خوبی است که کمی تحقیقات بازار انجام دهید. به دیگر کسب و کارهای موفق جواهراتی که شما آنها را تحسین می کنید و می خواهید به نوعی از آنها تقلید کنید نگاهی بیندازید: زاویه آنها نسبت به بازار و صنعت چیست؟ و چرا موفق هستند؟ مخاطبان آنها چه کسانی هستند و تاکتیک بازاریابی آنها چیست؟ آنها چگونه و کجا کالاهای خود را می فروشند؟ – آیا آنها فقط به وب سایت خود یا پلتفرم فروش دیگری (مانند اینستاگرام) متکی هستند یا در فروشگاه ها و شوروم ها نیز می فروشند؟ تحقیقات بازار همچنین در تعیین نحوه قیمت گذاری مناسب جواهرات برای مخاطبان بسیار مهم است.

مرحله دوم: کسب و کار خود را قانونی کنید

در مرحله بعد، باید تمام مبانی قانونی را  انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که کسب و کار جواهرات خود را در حرفه ایی شروع میکنید. اگر قصد دارید کسب و کار خود را از خانه خود اداره کنیدو فروش آنلاین داشته باشید پس این قانون را باید بدانید که فروشگاه‌های آنلاین و بازارگاه‌های فروش کالا و خدمات در صورتی می توانند معاملات آنلاین طلای آب شده، مصنوعات طلا، جواهر و نقره انجام دهند که با تامین‌کنندگان دارای پروانه کسب مرتبط با طلا و جواهر قرارداد داشته باشند. یعنی شما به واسطه اعتبار تامین کننده خود فعالیت میکنید.
هنگامی که نام تجاری خود را انتخاب کردید، باید آن را ثبت کنید. حتی میتوانید بیزینس خود را ثبت بین المللی کنید؛ مثلا ثبت نام به عنوان یک LLC که در عرض چند دقیقه به صورت آنلاین انجام دهید. برای راهنمایی بیشتر می توانید نگاهی به راهنمای گام به گام SBA برای ثبت کسب و کار خود بیاندازید. علاوه بر این، LLC ها از دارایی های شخصی شما در برابر مسائل حقوقی مرتبط با تجارت بین الملل محافظت می کنند.
در هر صورت با کمی تحقیق میتوانید مجوزهای مختلفی که به اعتبار برند شما و اعتماد مشتریانتان کمک میکند را اخذ کنید.

چگونه یک کسب و کار جواهرات راه اندازی کنیممرحله سوم: امور مالی تجاری و شخصی خود را از هم جدا کنید

اکنون که شما یک برند قانونی هستید، ایده خوبی است که تجارت خود را از امور مالی شخصی جدا کنید. این امر به دلایل متعددی حیاتی است. برای شروع، این جداسازی به حفظ مالی شخصی شما از مسائل حقوقی مرتبط با تجارت کمک می کند. و به طور عملی تر، فرآیندهای تشکیل پرونده مالیاتی شما را ساده می کند.

یک حساب بانکی تجاری باز کنید (اکثر مشاغل جدید فقط باید با یک حساب جاری تجاری شروع به کار کنند) و مطمئن شوید که فقط درآمدهای تجاری را به آن حساب واریز کنید. همچنین می توانید برای یک کارت اعتباری تجاری ثبت نام کنید که می توانید از آن برای هزینه های کوچکتر و روزانه کسب و کار خود استفاده کنید. به علاوه، بسته به کارتی که برای آن ثبت‌نام می‌کنید، می‌توانید امتیازات وام توسعه و راه اندازی کسب کنید که می‌توانید آن‌ها را به چرخه سرمایه ایی برند خود وارد کنید.

مرحله چهارم: تامین کنندگان را پیدا کنید و جواهرات خود را بسازید

اکنون که پایه های حقوقی و مالی مناسبی را برای کسب و کار خود گذاشته اید، می توانید با نیم نگاهی به فروش جواهرات خود را خلق کنید.
اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، باید ابزار و تجهیزات جواهرسازی، از جمله تجهیزات ایمنی مناسب، و همچنین مواد لازم برای ساخت جواهرات خود را به صورت عمده خریداری کنید. سوال از دیگر طراحان جواهرات در مورد تامین کنندگان عمده فروشی قابل اعتماد می تواند مفید باشد. خلاصه محصولات را خودتان طراحی و تولید میکنید یا خودتان طراحی میکنید و کارگاه ها برایتان تولید میکنند. هر قدر زنجیره های تامین، تولید و توزیع را در مالکیت خود داشته باشید حاشیه سود بیشتری خواهید داشت.

مرحله پنجم: جواهرات خود را بفروشید

هنگامی که یک محصول را آماده داشتید، باید جایی برای فروش آن پیدا کنید. به احتمال زیاد، کانال اصلی فروش شما یک فروشگاه آنلاین خواهد بود.

قبل از اینکه محصولات خود را در یک فروشگاه آنلاین اختصاصی بفروشید، می‌توانید همزمان محصولات خود را در فروشگاه های آنلاین معتبر مولتی برند نیز موجود کنید، این کار به شما امکان میدهد سریعتر آمارهای خوبی را از محصولات، رفتار مصرف کننده، نیازمندی ها، اصول تولید محتوا، عملکرد رقبا، تکنیک های فروش و بازاریابی و … بدست آورید و همزمان آنها را در فروشگاه اختصاصی خود اعمال کنید.

صرف نظر از اینکه از کدام پلتفرم برای فروش جواهرات خود به صورت آنلاین استفاده می کنید، ارزش سرمایه گذاری روی یک عکاس حرفه ای (یا یک دوربین خوب، اگر خودتان می توانید از آن استفاده کنید) را دارد تا از جواهرات خود در نور خوب، در چندین زاویه و هم روشن و هم خاموش عکاسی کنید. یک استراتژی حرفه ایی و خلاقانه تولید محتوا می‌تواند به سرعت شما را در معرض دید قرار دهد و باعث وایرال شدن برند شما شود، تولید محتوای با کیفیت برای ایجاد یک برند قابل اعتماد ضروری است.

شما باید جواهرات خود را به روش پرزنت حضوری با ژورنال نیز بفروشید. با فروش به دوستان و خانواده خود شروع کنید و اجازه دهید برند شما از طریق تبلیغات شفاهی رشد کند. همچنین می‌توانید در بازارهای کوچک و نمایشگاه‌های صنایع دستی فروشنده شوید، یا به خرده‌فروشان محلی نزدیک شوید و بپرسید که آیا می‌توانید یک فروشگاه پاپ آپ را میزبانی کنید یا جواهرات خود را به صورت اجاره بخشی از شوروم در فروشگاه‌های آنها بفروشید. در کنار محصول کارت ویزیت فیزیکی و دیجیتال داشته باشید که مشتریان را به سمت قیف فروش هدایت کنید.

مرحله ششم: هویت برند خود را ایجاد کنید و بازاریابی را شروع کنید

همانطور که کانال های فروش خود را ایجاد می کنید، باید هویت برند خود را نیز ایجاد کنید و یک استراتژی بازاریابی کسب و کار کوچک را پیاده سازی کنید. ایجاد یک لوگو حرفه ایی با اشکال و ابعاد مختلف متناسب با هر کانال یک نقطه شروع عالی است و برای ایجاد زیبایی شناسی کسب و کار شما بسیار مهم است.

همانطور که رشد می کنید، می توانید شروع به پیاده سازی استراتژی های بازاریابی پولی، مانند تبلیغات گوگل کنید. اما زمانی که برای اولین بار شروع به کار می کنید، ایده بهتری است که از تمام استراتژی های بازاریابی رایگانی که در اختیار دارید استفاده کنید، و بازاریابی رسانه های اجتماعی یک الزام مطلق است. اینکه کدام پلتفرم‌ها برای کسب‌وکار شما موفق‌تر خواهند بود تا حد زیادی به این بستگی دارد که مخاطبان شما با کدام پلتفرم‌ها بیشتر درگیر هستند. اما برای شروع، خود را با یک صفحه تجاری فیس بوک، اینستاگرام و صفحه پینترست راه اندازی کنید و مطمئن شوید که پیوندهایی به فروشگاه آنلاین خود (یا آدرس موقعیت مکانی واقعی خود) را در بیوگرافی خود قرار دهید.

برای اینکه مشتریان بالقوه بتوانند وب سایت شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند، سایت و وبلاگ شما (اگر دارید) باید برای سئو بهینه شود. بسیار مهم است که برخی از تاکتیک‌های ضروری سئو را متناسب با کالاهای لوکس را اعمال کنید،که می‌توانید هر بار که محتوای آنلاین یا محصول آپلود میکنید در کمترین زمان در دسترس عموم باشد.

به یاد داشته باشید که ایجاد یک برند قدرتمند با هویت مشخص با پیامی واضح و شفاف که مخاطبین درگیر آن باشند زمان بر است بنابراین صبور باشید. اما نکته کلیدی در برندهای لوکس این است که فعال و درگیر بمانید. سعی کنید حداقل یک بار در روز در کانال های رسانه های اجتماعی خود پست بگذارید، به هر نظری که در مورد پست های خود دریافت می کنید سریعا (و با لحن مناسب برند) پاسخ دهید و در تولید محتوا خلاق باشید.

جمع بندی

کار و فعالیت مطمئناً پس از راه اندازی کسب و کار جواهرات خود متوقف نمی شود. در واقع، این تازه آغاز است. این قانون مهم در توسعه برندهای لوکس را فراموش نکنید؛

«آنقدر در جنبه تجاری غرق نشوید که دلیل راه اندازی کسب و کار خود یعنی لذت خلق خاطرات ماندگار و ارزش هنر را فراموش کنید.»

عشق به هنر خود، که موفق ترین هنرمندان هرگز از رشد آن دست بر نمی دارند. بنابراین حتی اگر یک جواهرساز آموزش دیده هستید، ادامه تحصیل خود را با کلاس های آنلاین ادامه دهید. اگر نمی‌خواهید بخشی از بودجه کسب‌وکارتان را فدای اهداف آموزشی کنید، می‌توانید آموزش‌های ساخت جواهرات را به صورت رایگان در YouTube پیدا کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که راه‌اندازی یک کسب‌وکار کاری زمان‌بر است، حتی اگر فقط یک کار جانبی باشد. اگر در مورد سرمایه گذاری خود جدی هستید، در اولویت قرار دهید که زمان کافی را در برنامه خود اختصاص دهید تا به راه اندازی و مدیریت کسب و کار خود اختصاص دهید، حتی اگر این فقط یک ساعت در پایان روز برای کار روی یک قطعه جواهر باشد. برای اینکه کمترین خطای ممکن را در روند خلق برند خود داشته باشید از تجربیات منتورها و مشاورین استفاده کنید. 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید