میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک

میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک

میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک

همواره صنعت مد به عنوان یک صنعت جدی با عمق هنری و تاریخی محسوب میشد، از این جهت برندها، طراحان لباس و مدیران خلاقیت در بیان پیام ها و تبلیغات برند خود چالش های زیادی داشتند. از طرفی دنبال کننده ها هم بخاطر این شرایط محدود میشدند.

اما به لطف شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام این فضا شکسته شد و طنز و سرگرمی های عمومی بستری برای ارسال پیام شدند حتی در لوکس ترین برندها هم از آن استقبال شد.

«در این بین میم ها پادزهر کلیشه های شاعرانه مد شد.»

میم ها ترجمه آسان صنعت مد شدند و این صنعت را برای همه قابل دسترس کردند. وقتی میتوانی با جدی ترین موضوعات شوخی کنی آنوقت هر موضوعی برایت جذاب میشود.

وقتی بدن آنجلینا جولی با سر ملکه انگلیس ترکیب میشود هر چیزی را میشود متصور شد و هر داستانی را میتوان برایش روایت کرد و این قدرت میم ها در وایرال شدن پیام در فضای مجازی است.

میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک

تبلیغ زدگان را میتوانیم با میم ها بازگردانیم

meme چیست؟

واژه meme (میم) یک اصطلاح به معنی یک ایده، مفهوم یا عبارت کوتاه با هدف شوخی و طنز است که در فضای دیجیتال به اشتراک گذاشته میشود. با کمک meme میتونین یه موضوع یا پیام جدی و ناخوشایند را از راه شوخی و فان بیان کنین. میم ها میتونن به شکل عکس، ویدئو، انیمیشن، هشتگ یا گیف GIF باشند.
مهم نیست که از کدوم social media یا رسانه اجتماعی استفاده می کنین. کاربر هر کدوم که باشین، هر روز با هزاران meme که به اشتراک گذاشته میشن روبرو میشین.
درست مثل وقتی که در دنیای پوشاک، همه ی برندها تلاش میکنن با آخرین و جدیدترین مد و استایل به روز باشن. فرمت ها و نمونه های جدیدی که از میم ها هر روز ایجاد و خلق میشن هم باید با آخرین آپدیت های شرایط اجتماعی هماهنگ باشند.
اینکه شما یک کسب و کار نوپا هستید یا یک برند قدیمی مهم نیست، چیزی که اهمیت داره اینه که بتوانید از تکنیک های به روز بازاریابی برای درگیر کردن و مشارکت مشتریان استفاده کنید و مشتریان جدیدی جذب کنید.

میم مارکتینگ و میم کوتور

Meme marketing یا میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک زیر مجموعه بازاریابی وایرال یا ویروسی است که یکی از قدرتمندترین استراتژی های بازاریابی در رسانه های اجتماعی امروزی محسوب میشود. هرچند که مدیران مارکتینگ برندهای مد از این تکنیک در بازایابی های چریکی هم استفاده میکنند که در صنعت تبلیغات کمتر به آن پرداخته شده است
میم مارکتینگ در سالهای اخیر بسیار مورد توجه برندهای صنعت مد بوده، تبلیغات خسته کننده، خصوصیات رفتاری نسل Z، شرایط روحی و روانی مردم جهان، توجه بیش از پیش به شبکه های اجتماعی و موارد دیگر باعث شده میم ها استراتژی خوبی برای معرفی برند ها به جامعه هدفشان باشند.
دلیل اصلی وایرال شدن میم ها در بیان ساده آن همراه با یکی از فاکتورهای « شوخی و مزاح، طعنه و کنایه، درخواست کمک، فان بودن» می باشد.
در اصل میم ها فاصله بین برند و مصرف کنندگان را از بین میبرد و این پیام را از برند منتشر میکند که ما افکار، باورها و ایده های مشابهی باهم داریم.
میم‌های جذاب و با نمک‌اند و با سرعت نور در فضاهای مجازی پخش می‌شوند! درواقع اگر میم خوبی درست کرده باشید، زحمت انتشار آن از روی دوش شما برداشته می‌شود و کاربران فضاهای مجازی، خودشان اینکار را انجام می‌د‌هند؛ این یکی از دلایل محبوبیت میم‌ها برای بازاریابان می باشد.

تکنیک های طراحی میم ها و بازاریابی آن

 • هماهنگی میم با هویت برند
  میم ها هم همانند محتواهای دیگر برند باید قالب هویت برند را در خود داشته باشند و متناسب با پرسنای مشتریا هدف باشند. هر چند میم ها به شدت قابلیت وایرال شدن در فضاهای غیرقابل کنترل را دارند و این فلسفه تکنیک های بازاریابی وایرال است و کاریش نمیشه کرد. میم‌های ترند شده نباید شما را گول بزنند! هر میمی که ترند می‌شود و در شبکه‌های اجتماعی بازدید بالایی دارد، الزاما به درد بازاریابی برند شما نمی‌خورد. شما باید روی برندتان تمرکز کنید. ببینید کدام میم بهتر به محتوای بازاریابی شما می‌خورد. (و اگر این میم در دسته بیشتر دیده شده‌ها هم بود دیگر چه بهتر! اما الویت شما برندتان باشد.)
 • پرسنای مشتری
  برای داشتن یک میم قدرتمند نیاز به پرسنا دقیقی از مشتری هدفتان دارید. پی از آن کافیست با اختصاص یک نام مستعار به مشتری، کارکتر او را ترسیم کنید.تا جایی که میتوانید جزئیات بیشتری از مشتری را در پرسنا بگنجانید، تلاش کنید شخصیت کارکتر ایجاد شده به گروه خاصی بسیار نزدیک باشد و برای عموم ( بازار هدفتان) قابل درک باشد. با این کار به احتمال زیاد مشتریان میم مورد نظر را دوست خواهند داشت.
 • میم های داستانی
  اصولا میم ها عمر کوتاهی دارند و میم های جدید بلافاصله جایگزین میشوند بنابر این در طراحی میم ها عمر آن را در نظر بگرید. برخی اوقات پیش بینی ها درست از آب در نمی آید و یک اتفاق مهم یا شیطنت رقبا و … باعث کوتاه شدن عمر میم ها میشود که در این حالت بهترین روش ساخت میم های سریالی و داستانی است که مکمل هم باشند و به عنوان خورد نان هایی ترافیک را به سمت شما هدایت کنند و صداهای مخرب هم نتواند باعث کمرنگ شدن پیام آنها شود.
 • میم های اختصاصی
  ساخت میم هایی که توسط برندها انجام میشود اصولا اختصاصی هستند. برندها با ابتکار، نبوغ و خلاقیت تیم های بازاریابی خود میم هایی میسازند که به وضوح به آنها اشاره دارد و در عین حال برای عموم جذاب است.
 • سرعت در انتشار میم ها
  یکی از فاکتورهای اصلی در اثرگذاری میم ها سرعت در انتشار اولیه آن است. بنابراین از قبیله مشتریان وفادار خود کمک بگیرید و میم ها را سریع نشر دهید، اینجا کیفیت میم هم اهمیت زیادی پیدا میکند که پس از انتشار چقدر سریع فراگیر شود. به قول معروف « تا تنور داغه نون‌تون رو بچسبونید!»
 • الگو بگیرید.
  هیچ چیز بدتر از یک میم لوس و بی‌نمک نیست! حالا تصور کنید لوگوی برند شما کنار چنین میمی باشد!
  برای جلوگیری از این فاجعه، کمی میم‌های ساخته شده را بررسی کنید و ببینید که چه قوانین نانوشته‌ای را رعایت می‌کنند. در اینجا چند مورد از این قوانین را برای کمک به شما بیان می کنیم:
  • سعی کنید میم که می‌سازید، کوتاه و شیرین باشد.
  • از فونتی استفاده کنید که راحت خوانده شود.
  • سعی کنید از مفهوم قبلی میم که نمک قضیه هست فاصله نگیرید.
  • در میم از کاربران دعوت به انجام کاری نکنید. (مثلا: فالوو کردن، لایک کردن، دنبال کردن و …)

مثال هایی از میم مارکتینگ در صنعت مد

Kai Collective

میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک

میم‌هایی با کاراکتر‌های سیاه پوست، تقریبا از پاییز سال ۲۰۲۰ در جهان ترند شدند و یکی از برندهایی که از این میم برای بازاریابی استفاده کرد Kai بود.
تصویر در این میم به این صورت است که یک دختر سیاه پوست، یک دختر سیاه پوست دیگر را می‌بیند و به دلیلی (که کاربران خودشان آن را می‌سازند)، این دو بهم پیوند می‌خورند و هم مسیر می‌شوند.
Kai تنها کاری که با این میم کرد، پوشاندن یک لباس ساده شبیه لباس‌های برند خود به تن یکی از کاراکترها بود. Kai در واقع با این میم، سعی کرد جذابیت لباس‌ها و محبوبیت برند خود را نشان دهد.

Telfar

میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک

اگر نمی‌توانید میم متناسب با برند خود را پیداکنید، خودتان یکی بسازید. این دقیقا کاری‌ست که برند کیف‌های لوکس، Telfar انجام داد.

آن‌ها یک تصویر از فیلم White Chicks برداشتند و متن مورد نظرشان را به ان اضافه کردند که بسیار خوب و به جا استفاده شد و بازخوردهای خوبی داشت.

Anima Iris

Anima Iris برند معروفی که به تولید کیف‌های لوکس مشغول است، خلاقیت جالبی در ساخت میم به خرج داده؛ آن‌ها عکسی از مدیرعامل خود، قبل از معروف شدن را در کنار عکس امروزی او قرار دادند و با عنوان:« طوری که شروع شد… و طوری که ادامه پیداکرد» به اشتراک گذاشتند.

این مدل میم‌ها می‌توانند ارتباط عمیقی با مخاطبان برقرار کنند؛ کاربران متوجه می‌شوند که شما هم از صفر شروع کرده‌اید و مسیر سختی را طی کرده‌اید تا به موفقیت کنونی برسید.

Gucci
یک نمونه بسیار خوب اجرا شده از میم مارکتینگ و میم کوتور برند گوچی، با مدیریت آلساندرو میکله، (مدیر خلاقیت برند گوچی) می آید.

میم مارکتینگ و میم کوتور در صنعت مد و پوشاک

 

امروزه میم ها در سراسر دنیا مورد استفاده قرار میگیرن و تقریبا هر برند و شرکت تجاری این فرصت رو داره که وارد عمل بشه. با این حال نکته مهم اینه که بتونین این کار رو درست انجام بدین. پس سعی کنین قدیمی به نظر نرسین و همچنین همه ی تلاش خودتون رو روی این مورد برای بازاریابی نذارین. امیداریم نکات این مقاله بهتون کمک کنن تا از میم ها برای ارتقاء و پیشرفت موفقیت آمیز برندتون استفاده کنین

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید