فرایند برندسازی در کسب و کارهای مد و لباس

فرایند برندسازی در کسب و کارهای مد و لباس 

برند تصویر ذهنی (با جزئیات) است که افراد در مورد موضوعات مختلف دارند، مانند تصویر ذهنی ما از یک محصول، از شهر یا کشور، یا تصویر ذهنی ما از یک مزون، یا تصویر ذهنی ما از یک طراح مد، تصویر ذهنی ما از یک فشن بلاگر، اینفلوئنسر، سلبریتی و … اما این تصویر ذهنی هم از نظر کیفیت و هم از نظر برداشت های عاطفی برای هر فردی متفاوته (بنار این تصویر برند غیر ساختاری و نسبی است)،

اما برندینگ/ برندسازی چیست؟ یکسری تکنیک هایی هستند که از اون ها استفاده میکنیم تا این تصویر ذهنی متفاوت را یکپارچه کنیم و بتوانیم آن را توسعه دهیم، هدایت و مدیریت کنیم و از آن حفاظت کنیم و نگذاریم دیگران این تصویر را خراب کنند.

 

فرایند برندسازی در کسب و کارهای مد و لباس
فرایند برندسازی در کسب و کارهای مد و لباس

در این مقاله 5 بخش اصلی فرایند برندسازی و اجزای مرتبط با آن را مرور میکنیم؛

 بخش اول: تحقیق و جمع آوری و پردازش اطلاعات 

اصطلاحاً در بخش پیش برندینگ یعنی قبل از شروع به برندسازی لازم است تحقیقات گسترده ایی انجام دهیم تا شناخت بهتری از آن چه که قرار است اتفاق بیفتد داشته باشیم

به همین منظور پنج بخش تحقیقاتی را انجام میدهیم؛

 • تحقیقات در مورد خودمان : شاید تصور کنیم که همه چیز را در مورد خودمان و یا ظرفیت های موجود برای راه اندازی یک برند را میدانیم؛ اما در بیشتر مواقع اینگونه نیست و لازم است از ابعاد مختلف این بررسی را انجام دهید ، آن را فهرست کنیم و بارها مرور کنیم  تا موردی از قلم نیفتد. برای بررسی ابعاد مختلف به صورت فنی میتوانیم از مدل 4P (آمیخته بازاریابی) استفاده کنیم و حتی در این بین برای عمق بیشتر آن را با مدل 4C ترکیب کنیم.
 • تحقیقات محیطی: در اینجا منظور از محیط موضوعات سیاسی تاثیرگذار، موضوعات اقتصادی، اجتماعی،تکنولوژی ها، موضوعات حقوقی،محیط زیست و مواردی از همین دست است. این تحقیات ابزارهای خودش را دارد مانند مدل PESTLE، این مدل ها به ما در جهت تهدیدها و فرصت های احتمالی اطلاعات خوبی میدهند.
 • تحقیقات در مورد صنعت مد و لباس : این تحقیقات در مورد جایگاه برندها در صنعت، طبقه بندی محصولات، سبک های طراحی، سرمایه مورد نیاز، تراکم برندها در آن گروه و … میباشد.
 • تحقیقات بازار: یکی از مهمترین بخش های تحقیقاتی، تحقیق بازار است که برای آن هم مدل هایی تعریف شده مانند مدل SWOT یا مدل پورتر، در تحقیق بازار مشخص میشود کشش بازار برای محصولات و خدمات ما چقدر است و یا به عبارت دیگر ما برای بازار چقدر جذابیت داریم. این مرحله جایگاه ما در بازار مشخص میکند که به آن جایگاه یابی برند میگویند که در آن چشم اندازها، مامویت و اهداف مشخص است.
 • تحقیقات مصرف کننده (مشتری): در نهایت با بخش بندی کردن بازار دسته هایی از مخاطبین را خواهیم داشت که نیاز است خصوصیات رفتاری آنها بررسی شود ( شناخت رفتار مصرف کننده) تا بتوانیم بر اساس این شناخت، درک درستی از نیازهای آنها پیدا کنیم و تلاش کنیم این نیازها را رفع کنیم، یکی از مدل های معروف برای این منظور مدل STP است.

 بخش دوم: فرایند برندینگ / برندسازی

1.استراتژی برند ( Brand Strategy)

 • موقعیت یابی، مخاطب هدف، نقاط تماس و …

2.استراتژی برندینگ (Branding Strategy)

 • ارکان اصلی برند؛ هدف، چشم انداز و …
 • پیام برند
 • شخصیت برند
 • هویت بصری برند

در این بخش کتاب برند خودمان را طراحی میکنیم، این کتاب در دو نسخه تهیه میشود یک نسخه آن شامل استراتژی برند و استراتژی برندینگ، محرمانه است و فقط برای مدیران ارشد سازمان تهیه میشود و نسخه دوم آن شامل شخصیت برند و هویت بصری برند است و در دسترس عموم قرار میگیرد.

 بخش سوم: یکپارچه سازی

پس از آماده شدن هویت برند باید تمام ارکان سازمان را با شخصیت برند و وعده های مان هماهنگ و همسو کنیم از زنجیره تامین و تولید گرفته تا طراحی و توسعه محصول، کانال های بازاریابی، مهندسی فروش، توزیع و لجستیک، روابط عمومی داخلی و خارج سازمان ، مرچنددایزینگ شعب و نمایندگی های فرانچایز شده، تبلیغات و …

 بخش چهارم: آگاهی از برند 

در این مرحله باید تصویر دقیقی از برند خودمان در ذهن مخاطب ایجاد کنیم و این کار با ابزارهای بازاریابی مخصوصا تبلیغات امکان پذیر است، اما باید این مسیرهای انتقال پیام ها دو طرفه باشد تا بتوانیم بازخوردها را نیز بشنویم و آنها را پایش کنیم و تلاش کنیم تجربه مشتری از مواجه با برندمان را افزایش دهیم و به این شکل عمق ارتباطی مصرف کننده با برند را افزایش دهیم این ارتباطات میتوانند با نرم افزارهای ارتباطی مانند CRM نظم بهتری ایجاد کنند و گزارشات دقیق تری را نیز در اختیارمان بگذارند.

 بخش پنجم: حفاظت از برند

 • مهمترین نکته در حفاظت از برند حفظ جایگاه برند است.
 • یکی از اقدامات خوب برای حفظ برند، توسعه برند است. ( بهترین دفاع حمله است)
 • یکی از اقدامات حافظت از برند مراقبت از برند، مراقبت از اتفاقات پیرامون برند
 • Market listening
 • مدیریت بحران
 • سوت بزن های برند (برندبانان)

 

در این مقاله سعی کردیم مروری سریع بر فرایند برندسازی در کسب و کارهای مد و لباس داشته باشیم؛ در مقاله های بعدی بصورت جامع هر کدام از بخش ها را توضیح خواهیم داد. 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید