تفاوت CRM و DMP و CDP ها

تفاوت CRM و DMP و CDP ها

تفاوت CRM و DMP و CDP ها

هر مشتری دارای سه سطح داده ایی (1st, 2nd, 3rd ) شامل داده اولیه (پروفایل)، داده های ثانویه (الگوهای رفتاری) و داده های احساسی مبتنی بر سلیقه (شناخت کامل) است.

تفاوت CRM و DMP و CDP ها
تفاوت CRM و DMP و CDP ها

1.CRM

از نظر تاریخی، پلتفرم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) اولین پلت‌فرم‌های تجمیع داده‌ها بودند که در دهه 90 عرضه شدند. به عنوان یک سیستم مدیریت داده‌های مشتری، هدف اصلی آن‌ها جمع‌آوری جزئیات شناخته شده (داده‌های شخص اول) در مورد مشتری – تفکر هویت و داده‌های کمی به جای داده‌های توصیفی و کیفی – و مدیریت این تعاملات بود.

مزایا

پلتفرم‌های CRM (Customer Relationship Management) برای تعامل با مشتریان فعلی، جمع‌آوری اطلاعات استراتژیک برای تقویت خدمات به مشتریان، کمک به طرح‌های فروش و برنامه‌های بازاریابی آگاهانه‌تر ساخته شده‌اند. این شروعی است برای اینکه داده های شما به خوبی سازماندهی شده و در میان بخش های مختلف قابل دسترسی باشد تا بر تعاملات مشتری با شرکت شما نظارت شود.
یک CRM می تواند به سرعت بسیاری از وظایف بازاریابی را خودکار کند، از جمله ایجاد سرنخ از فرم های ثبت نام و گزارش سریع. با مدیریت زمان بهبود یافته، فضایی برای تمرکز بر جزئیات مهمتر وجود دارد.
به راحتی یک CRM را با ابزارهای خارجی ادغام کنید تا استراتژی بازاریابی خود را سفارشی کنید و داده های بیشتری را جمع آوری کنید.

معایب

CRMها هرگز برای شناخت بازدیدکنندگان قبل از تبدیل شدن به مشتری ساخته نشده‌اند، و در هنگام افزودن کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، کمپین‌های تبلیغاتی، داده‌های رفتاری وب و سایر منابع داده به این ترکیب، دیدگاه مشتری منفرد را به یک دستاورد دشوار – و تلاشی گران‌قیمت تبدیل می‌کند.
جایی که CRMها بیشترین کمبود را دارند، قابلیت بلادرنگ است، زیرا در مدیریت ده‌ها اقدام، هزاران یا حتی میلیون‌ها بار عالی هستند – اما آنقدرها سازگار نیستند. هرچه بیشتر آنها را سفارشی کنید، کثیف تر و غیر قابل کنترل تر می شوند.

2. DMP

همانطور که اینترنت در دهه 2000 قابل ردیابی تر شد، یک پلت فرم جایگزین داده ها به صحنه آمد. پلتفرم مدیریت داده DMP (Data Management Platform) با هدف ارائه خدمات به تبلیغ کنندگان از طریق استفاده از کوکی ها، به برنامه ریزی و اجرای کمپین های رسانه ای کمک کرد. برخلاف CRMها، DMPها برای یکسان کردن شناسه‌های ناشناس با استفاده از منابع داده‌ای که می‌توانستند عمل کنند (داده‌های سطح دو و سه مشتری) به جای جمع‌آوری جداگانه داده‌های سطح یک کار می‌کردند.

مزایا

DMPها به شما امکان می‌دهند تا بیت‌ها و تکه‌هایی از داده‌های سطح دو و سه را از کوکی‌ها و سایر داده‌های رفتاری بچسبانید تا کاربران را به بخش‌هایی تقسیم کنید. این بخش ها می توانند به سرعت در هنگام شخصی سازی رسانه و تبلیغات پویا مورد استفاده قرار گیرند.

معایب

DMP ها فقط داده های ناشناس و سطح دو و سه را با تقسیم بندی محدود ذخیره می کنند، بنابراین در هنگام برخورد با تطبیق هویت دقیق تر، عملکرد بسیار بهتری دارند. بنابراین، ایجاد یک دیدگاه مشتری یکپارچه با به اشتراک گذاری چند بخش کاملاً دور از ذهن است.
داده‌های DMP بر اساس طول عمر ۹۰ روزه یک کوکی کوتاه‌مدت هستند، و این به معنای کم‌تر شدن کوکی‌ها پس از اعمال قانون GDPR است.
ادغام یک DMP در محیط فعلی سازمان شما ممکن است چالش برانگیز باشد. این نیاز به دانش فنی و دامنه قابل توجهی دارد. چنین فناوری تجمیع داده‌ها ممکن است برای کارمندان بسیار پیچیده باشد و منحنی یادگیری شیب‌دار مرتبط با یادگیری نحوه استفاده صحیح از آن را معرفی کند.

3. CDP

همانطور که روند داده های بزرگ فراوان شد، حجم داده ها نیز افزایش یافت و نیاز مبرمی به انعطاف پذیری و مقیاس ایجاد کرد که می تواند تقاضا برای بهبود تجربه مشتری و ابتکارات بازاریابی همه کانالی را برآورده کند. به عنوان جدیدترین بازیکن در میان پلتفرم های داده انبوه، پلتفرم داده های مشتری Customer Data Platform (CDP) به راحتی با داده های موجود ادغام می شود و داده های سح یک، دو و سه و همچنین داده های آفلاین و بدون ساختار را در یک سیستم ترکیب می کند.

مزیا

در حالی که CRM ها و DMP ها تقسیم بندی را ارائه می دهند، CDP ها تمام داده های مشتری را که وارد شرکت شما می شود، بدون توجه به کانال یا دستگاهی که مشتری استفاده کرده است، متمرکز می کند. تمام داده‌هایی را که شما جمع‌آوری می‌کنید، به جای کانال یا دستگاهی که از آن جمع‌آوری شده است، سازماندهی می‌کند. هرچه منابع داده بیشتری برای استخراج CDP داشته باشید، می تواند قدرتمندتر باشد. یک CDP قلب تپنده داده‌های مشتری است که نمای تک مشتری را ممکن می‌سازد.
CDP ها از پخش همزمان داده ها برای انجام اقدامات فوری در طول سفر مشتری، مانند توصیه های شخصی، فعال کردن مخاطبان و فرصت های متقابل و افزایش فروش، پشتیبانی می کنند. انعطاف پذیری در این مقیاس را می توان برای طیف گسترده ای از کانال ها و اهداف اعمال کرد و یک ابتکار عملی بازاریابی را ایجاد کرد.
ساخته شده برای بازاریابان – نه توسعه دهندگان فناوری اطلاعات. ماهیت همه کاره CDP ها باعث می شود که به راحتی در محیط شرکت موجود بدون دردسر ایجاد ادغام های سفارشی در چندین ماژول ادغام شود. داشتن چندین منبع داده که در یک منبع واحد از اطلاعات مشتری یکپارچه شده اند، ارتباطات سریع بین بخش را قادر می سازد تا تجربه مشتری متصل را در همه کانال ها با استفاده از رابط یکسان ارائه دهد.

معایب

CDP ها توسط داده های شخص اول هدایت می شوند، به این معنی که آنها تقریباً منحصراً از داده های جمع آوری شده توسط ابتکارات بازاریابی شما استفاده می کنند. اگرچه بیشتر شخصی‌سازی شده و بر اساس اطلاعات مشتری واقعی است، همه اینها باید جمع‌آوری شود و ممکن است متوجه شوید که مقدار داده‌های مورد نیاز برای اجرای طرح‌های بازاریابی با تمام قوا را ندارید.
برخلاف DMPها، مسائل مربوط به مجموعه داده های محدود بیشتر شامل ناتوانی در خرید منابع داده خارجی، مانند مجموعه داده های شخص ثالث و شخص ثالث، برای گنجاندن در فعالیت های بازاریابی است.

در این جدول آنچه گفتیم را یکجا مرور میکنیم :

تفاوت CRM و DMP و CDP ها
همانطور که جدول نشان می دهد، زمان و مقرون به صرفه ترین راه برای مدیریت اطلاعات مشتری، استفاده از پلتفرم داده های مشتری یکپارچه (CDP) است.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید