تفاوت مرچندایزینگ و ویژوآل مرچندایزینگ چیست ؟

تفاوت مرچندایزینگ و ویژوآل مرچندایزینگ چیست ؟

از آنجایی که این دو اصطلاح در نقاطی با هم همپوشانی دارند و به هم میرسند، لذا تعریفشان نیاز به دقت دارد تا درک درستی حاصل شود، در این مطلب سعی میکنیم تعریفی ساده ارائه کنیم؛

تجارت یک فرآیند است و هر فرایندی برای بهبود و توسعه نیاز به بررسی و تحلیل های مداوم دارد. مدیران ارشد سازمان هر کدام از دیدیگاه تخصصی خود این فرایند را رصد و آن را تحلیل میکنند (مدیران مالی، منابع انسانی، بازرگانی، تولید، برندینگ، سیستم سازی و …) مرچندایزینگ هم یکی از همین نگاه های تخصصی به فرایند تجارت است و با هدف کسب سود بیشتر بواسطه ردگیری محصولی فرایند را تحلیل و بهینه میکند.

تفاوت مرچندایزینگ و ویژوآل مرچندایزینگ چیست1

مرچندایزینگ

بنابر این مرچندایزینگ یک نظارت کامل بر زنجیره محصول در تجارت دارد، از تامین تا توزیع با یک نگاه منطقی یعنی افزایش فروش
چه محصولی عرضه شود تا فروش بیشتری داشته باشد؟
چه محصولاتی در کنار هم ارزش افزوده بیشتری دارد؟
چه محصولاتی بیشتر مورد استقبال مصرف کننده قرار میگیرد؟
چه مواد اولیه ایی، چه نوع طراحی، چه نوع توسعه محصولی سود را افزایش و هزینه ها را کاهش میدهد؟
چه سبک پوششی الان ترند بازار است؟ تا چه موقع این ترند ماندگار است؟
و سوالاتی از این دست

وظایف مرچندایزر بیشتر با پیش بینی کالای مناسب، قیمت گذاری رقابتی، تحلیل رقبا و عملکردشان در بازار، طراحی استراتژی های پروموشن و باندلینگ، زمان لانچ مناسب، دسته بندی و هرم محصول، در دسترس بودن، موجودی کالا در انبار، موجودی کالا در فروشگاه، تنوع سبد کالایی و … گره خورده است، هر چیزی که منجر به سودآوری بیشتر شود و هزینه های تولید را کاهش دهد.
همانطور که تا اینجا متوجه شدید مرچندایزینگ مترادف تجارت است اما با محوریت ساختمان و ساختار سبد محصول.

تفاوت مرچندایزینگ و ویژوآل مرچندایزینگ چیست1

ویژوآل مرچندایزینگ

و اما ویژوآل مرچندایزینگ (تجارت بصری) زیر مجموعه مرچندایزینگ و «بخشی مهم و جذاب از سفر مشتری است.» مهمترین نقطه تماس برند در تجارت مد فروشگاه ها هستند و ویژوآل مرچندایزینگ مهمترین ابزار نمایش پیام و شخصیت برند در قالب هویت بصری و بازپردازی بصری برند در فروشگاه ها است.

آنجایی که تمام تفکرات افزایش فروش با هویت برند ترکیب میشود و یک پکیج طلایی را شکل میدهد، ویژوآل مرچندایزرها با استفاده از ظرفیت های نمای بیرونی فروشگاه (ویترین)، سبک چیدمان محصولات در فروشگاه (ماتریس ربع حیاتی)، اتمسفر داخلی فروشگاه، رگال ها، نمایشگرها، استندها، رنگ ها، مایکن ها، رایحه، خوراکی ها، اکسسوری ها و … تلاش میکنند به زیباترین شکل ممکن پیام برند را منتقل کنند و فروشی لذت بخش را برای مشتری رقم بزنند.

«مرچندایزرها به محصولات صنعتی مد، روحی از جنس هویت برند میبخشند”

تفاوت مرچندایزینگ و ویژوآل مرچندایزینگ چیست1

 

ویژآل مرچندایزینگ بخش مهم و جذاب سفر مشتری است

همانند مناظر جذاب در یک جاده بخش جدا نشدنی سفر هستند و هم تداعی کننده مبدا و مقصد، به نوعی مهر تائیدی بر انتخاب درست مسیر است در یک سفر واقعی از همان مکانی که سفر آغاز میشود تا رسیدن مان به مقصد در یک داستان قرار داریم بخشی از این داستان از پیش تعریف شده و مطلق به خالق مسیر , بر اساس هویت و چیدمان او است و بخشی دیگر متغییر و مطلق به هر مسافر (و ادراک او) است بیزینس های داده محور بر اساس داده های بخش متغییر (نوع عملکرد مسافر در مسیر) آن مسیر را بهینه میکنند تا این مسیر لذت بخش تر، حسی تر، شخصی سازی شده تر (بر اساس بازار هدف) باشد و از زمان به بهترین شکل با بالاترین اثربخشی استفاده شود.

 

البته ناگفته نماند در چند سال گذشته جایگاه شغلی دیجیتال ویژوال مرچندایزر و کارشناس تجربه مشتری هم به این جمع اضافه شده اند تا بتوانند به بهترین شکل اهداف برند را به نیازها و دغدغه های مصرف کننده نزدیک کنند.

خوب پس فرق مدیر محصول با مرچندایزر چیه ؟

این هم نیاز به یک تعریف دقیق دارد اما به صورت کلی در صنعت مد نقش مرچندایزر از مدیر محصول پر رنگ تر است و همچنین عمر و قدرت برند (کوچک، متوسط و بزرگ) هم اهمیت این دو را در ساختار تجارت مشخص میکند در واقع مجموعه وظایف مدیر محصول به زنجیره تامین و صنعت نزدیکتر است و نقش مرچندایزر به بازار نزدیک تر است.
البته مفاهیم و اصطلاحات نزدیک دیگری هم هست که با موضوع این پست همپوشانی دارند، عناوینی مثل کتگوری منیجر، ریتیل مرچندایزینگ، مرچندایزینگ خدمات، کارشناس توسعه محصول، مالک محصول، طراح مفهومی فروشگاه، تحلیلگر هیت مپ و … که در موردشان خواهیم گفت.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید