تفاوت بین ODM, OEM و OBM در تولید پوشاک

تفاوت بین ODM, OEM و OBM در تولید پوشاک

تفاوت بین ODM, OEM و OBM در تولید پوشاک

تفاوت بین ODM, OEM و OBM در تولید پوشاک

روش Original Equipment Manufacturing (OEM) 

به معنی استفاده از محصول تولیدی یک شرکت با برند شرکتی دیگر می باشد. 

بعنوان مثال شما برندی ثبت شده دارید و با مراجعه به تولیدی که خودش هم یک برند B2B دارد وارد مذاکره شده و قراردادی منعقد می نمایید که آن تولیدی موظف میشود کالای خود را با نام برند شما تولید و به شما تحویل دهد. در این حالت مهمترین مساله که همان برندسازی و بازارسازی است بر عهده شما خواهد بود و تولیدی مسئولیتی از این لحاظ نخواهد داشت.

روش Original Design Manufacturing (ODM)

به معنی استفاده از محصول تولیدی یک شرکت با طراحی و برند شرکتی دیگر می باشد.

در روش ODM شما برند و طراحی اختصاصی خود را دارید و صرفا از زیرساخت های یک تولیدی برای تولید محصولی که تمام امتیاز آن برای شما محفوظ است استفاده می نمایید. در این روش مسئولیت شما کمی بیشتر از روش OEM خواهد شد و موفقیت و شکست های آن قابل توجه می باشد. چرا که این محصول صرفاً با ایده و طراحی شما ایجاد شده و احتمالاً هزینه بخش یا کل تغییرات در خطوط تولید آن را نیز شما پرداخت نموده اید.

روش Original Brand Manufacturing (OBM)

به معنی تولید شده در یک شرکت که هم محل تولید و هم برند متعلق به خودش است.

این مورد نیاز به مثال خاصی ندارد و اکثریت قریب به اتفاق تولیدکننده های کشور از این نوع می باشند، یا حداقل در حال کوچ به این مرحله هستند و می توان گفت سخت ترین نوع تجارت می باشد که در آن مسئولیت صفر تا صد همه چیز بر عهده برند است و البته از طرفی هم اختیارات کاملی نیز بر روی تصمیمات مرتبط با تولید دارد.

شش گانه زنجیره ارزش پوشاک

برخی تولید می کنند و برخی دیگر تولیدات آنها را با برند خود (OEM) و یا برند و دیزاین خود (ODM) بفروش میرسانند.
اینکه کدام یک بهتر است؟ و آیا ترکیب آنها چه موقع اثربخش است؟ ارتباط مستقیمی با ظرفیت ها، تجربه و عمر برند دارد که بخشی از بیزینس مدل هر مجموعه ایی در صنعت پوشاک است. ‌
برای ارتقای زنجیره ارزش پوشاک باید از شش گانه زیر عبور کنیم (به این معنی که برای هر یک پروتکل جامعی داشته باشیم)

– مونتاژ/برش، دوخت و تکمیل (CMT)
– سه گانه OEM, ODM, OBM
– ارتقای محصول
– ارتقای فرایندها

کاستی های زیادی در این ساختار وجود دارد هم به لحاظ عدم آگاهی و دانش و هم به لحاظ حمایت های درون صنفی و صنعتی اما اگر بدانیم استانداردها چیست حداقل کمک میکند در داخل مجموعه و در مسیر برندسازی خودمان  هدف گذاری درستی را انجام دهیم.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید