برنامه ریزی چیدمان فروشگاه خرده فروشی مد در 8 مرحله آسان

برنامه ریزی چیدمان فروشگاه خرده فروشی مد در 8 مرحله آسان

برنامه ریزی چیدمان فروشگاه خرده فروشی مد در 8 مرحله آسان

داشتن یک برنامه چیدمان فروشگاهی حرفه ایی برای به حداکثر رساندن درآمد بسیار مهم است. با ایجاد یک طرح چیدمان مؤثر، خرده فروشان می توانند به طور استراتژیک خریداران را به سمت محصولات با اولویت بالا، فروش فوری، محصولات مکمل، پیشنهادات و تخفیفات هدایت کنند، مسیر حرکت مشتری را مدیریت و سازماندهی کنند و یک تجربه مثبت برای مشتری ایجاد کنند.
در این مطلب جامع به شما کمک میکنم درک بهتری از استانداردهای فروشگاه‌های خرده‌فروشی که یک از مهمترین محرک های فروش فیزیکی هم هست، پیدا کنید و قدم به قدم در 8 مرحله یک فروشگاه حرفه ایی، استاندارد و متناسب با بودجه و برند خود را طراحی و اجرا کنید.

برنامه ریزی چیدمان فروشگاه خرده فروشی مد در 8 مرحله آسان

مرحله 1: بر اساس نوع و تنوع محصولات یک الگو را انتخاب کنید

فروشگاه بزرگ یا کوچک فرقی نمیکند! اکثر فروشگاه‌های خرده‌فروشی از یکی از شش نوع اصلی چیدمان فروشگاه‌های خرده‌فروشی استفاده می‌کنند:

Grid, Loop, Free-flow/Mixed, Diagonal, Forced-path and Angular.

نوع چیدمانی که استفاده می کنید به فضای شما، تجربه خریدی که می خواهید ایجاد کنید و محصولاتی که می فروشید بستگی دارد.
به عنوان مثال، فروشگاه‌های مواد خوراکی معمولاً از طرح‌بندی‌های شبکه‌ای (Grid) استفاده می‌کنند، زیرا برای پیمایش قابل پیش‌بینی و کارآمد هستند، اما این نوع چیدمان در برندهای مد مخصوصا محصولات آرایشی بهداشتی هم استفاده میشود. از سوی دیگر، بوتیک‌ها معمولاً از طرح‌بندی‌های خلاقانه‌تری استفاده می‌کنند که به برندها اجازه می‌دهد تا محصولات متنوعی را در معرض نمایش بگذارند و در کنار محصولات بتوانند تعامل ایجاد کنند.

طرح مورد استفاده نوع محصول نمونه نقشه 
Grid مورد استفاده در خرید سریع با تنوع بسیار بالا محصولات متنوع محصولات استفاده روزانه مانند کتاب، اسباب بازی، غذاهای تخصصی، لوازم خانگی و …
Loop استفاده حداکثری از فضای دیوارها و مسیر حرکت مشخص (غیر اجباری). پوشاک، لوازم جانبی، اسباب بازی، لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه، مراقبت شخصی، و فروشگاه های خرده فروشی تخصصی
Free-Flow/Mixedl مورد استفاده در تنوع مشخص کالکشن ها، استایل کامل و نمایشگرهای متنوع فروشگاه های تخصصی پوشاک، برندهای اکسسوری مکمل، برندهای B2B، شوروم ها، مولتی برندها و …
Diagonal مورد استفاده برای محصولات کوچک و نمونه محور و به منظور به حداکثر رساندن دامنه دید کارمندان (فروشنده ها) فروشگاه های اکسسوری، لوازم آرایشی و بهداشتی، بدلیجات، زیورآلات و …
Forced-Path فروشگاه هایی که مشتریان به یک مسیر مشخص (اجباری) هدایت میشوند و همه محصولات را مرور میکنند. مبلمان، دکور و طراحی داخلی خانه، گالری صنایع دستی، شوروم های پوشاک با طراحی مفهومی و داستانی و …
Angular مورد استفاده دیزاینرهای تک محصولی، سطح بالا، لوکس محصولات تخصصی مد، اکسسوری های سطح بالا، کالکشن های محدود و …

به یاد داشته باشید، چیدمان فروشگاه خرده‌فروشی شما، جانمایی محصول را مشخص میکند، جریان مشتری را هدایت می‌کند، اتمسفر را تنظیم میکند، ظاهر و احساس کلی فروشگاه شما را مشخص می‌کند بنابراین شایسته تفکر و برنامه ریزی فراوان است. عوامل زیادی بر انتخاب طرح شما تأثیر می گذارد، از جمله متراژ و ابعاد فروشگاه، سطح کالا و قیمت ها، جایگاه برند، تنوع محصولاتی که می فروشید و حتی مدل رفتار مشتریانی که امیدوارید آنها را جذب کنید، تمام جزئیات را بررسی کنید.
همچنین، خود را محدود به یک طرح نکنید، میتوانید از ترکیب دو یا چند طرح استفاده کنید. همیشه باید استاندارد خود را ایجاد کنید که هم راستا با اهداف برندتان باشد اما از طرفی هم مبنای طراحی باید از یک استاندارد عمومی پیروی کند تا ریسک تجربه مشتری را کاهش دهید، بهتر است خلاق باشید.

بیایید بیشتر بررسی کنیم …

طرح Grid

این نوع طراحی که به آن طراحی مستقیم هم گفته میشود یک آرایش شبکه ایی از راهروها و Power Walls دارد ( Power Walls؛ بخش تفکیک شده به منظور متقاعدکنندگی جهت ادامه مسیر).

اگر کالاهای زیادی داشته باشیم گزینه مناسبی است چون از تمام فضای کف و گوشه ها استفاده میشود. از بالای قفسه های چسبیده به دیوارها برای نمایشگرهای دیجیتال، تصاویر تبلیغاتی استفاده میشود و دسته بندی های زیادی را میتوان در قفسه ها جا داد.
مزایا: فضایی مناسب برای پیمایش مشتری، می تواند ترافیک بالایی از مراجعه کنندگان را در خود جای دهد، امکان استفاده از انواع تکنیک های مرچندایزینگ، ساختاری جهت تشویق به جستجو، استفاده از حداکثر فضا برای محصولات، تجربه ثابت مشتری از موقعیت یابی محصولات
معایب: جابجایی کالاها ایجاد تجربه منفی در مشتریان، ارائه محصولات جدید دشوار است، تشویق و تحریک به خرید سریع و عجولانه

 

طرح Loop

این نوع طراحی که به آن طراحی پیست مسابقه هم میگویند تجربه خرید هدایت شده تری را نسبت به طرح Grid ایجاد میکند. در این چیدمان نمایشگرها در پشت قفسه های دیواری عامل هدایت و مسیریابی هستند، اتمسفر قابل برنامه ریزی دارند.
مزایا: تجربه خرید جذاب، مسیر خرید هدایت شونده، چیدمان قابل تنظیم بر اساس اهداف
معایب: به روز رسانی نمایشگرها مشکل است، فضا محدودتر است، یافتن یک محصول مشخص در یک مکان مشخص میسر نیست مگر با راهنمایی فروشنده 

 

طرح Free-Flow/Mixed

این نوع طراحی که به آن جریان آزاد هم میگویند ترکیبی از نمایشگرهای مستقل در سراسر فروشگاه و مسیر حرکت آزاد است. این طراحی خلاقیت را به حداکثر میرساند و به راحتی به روز رسانی میشود و اتمسفر حاکم بر آن ایجاد خرید اکتشافی است.
در این نوع طراحی با استفاده از نمایشگرها، رنگ ها و با توجه به فضای دید کافی میتوان نگاه مشتری را به نقاطی خاص از فروشگاه جلب کرد.
مزایا: میتوان برای هر گروه محصولی از نمایشگر ویژه استفاده کرد، کاوش و کشف را ترویج میکند، خطوط باز دید، به روز رسانی ساده، امکان پیاده سازی انواع تکنیک های تجربه مشتری
معایب: ساختاری بهم ریخته، پیمایش را دشوار میکند، پرسه زدن را تشویق میکند، مشتریان محصول مشابهی را نمیبیندد و ممکن است آنچه دیده اند را نیز فراموش کنند.

 

طرح Diagonal
طرحی شبیه به چیدمان شبکه ایی اما با دید بیشتر مشتری که این موضوع باعث میشود محصولات جدید قابل مشاهده باشند، ترکیبی از جریان حرکت آزاد و هدایت شونده. امکان رصد مشتریان توسط فروشنده ها آسان است.
مزیا: مزایا: پیمایش آسان، دید بالا هم برای کارکنان و هم برای مشتریان، فضای نمایش را به حداکثر می‌رساند، اجرای آسان اقدامات حفاظتی در برابر سرقت مانند SimpliSafe
معایب: مستعد به راهروهای باریک، فضای کمتر برای خلاقیت، تغییر دشوار است

 

طرح Forced-Path
این نوع طراحی که به آن هدایت شونده اجباری هم گفته میشود همانند مسیریابی بیمارستانی است. فضا و چیدمان و فلش های راهنما همگی به گونه ایی عمل میکنند که نیازهای مشتری را پاسخ دهند. در این طراحی از تکنیک پله های متقاعد کنندگی تا رسیدن به صندوق استفاده میشود. نمایشگرها و علائم همه ابزارهایی خوبی هستند برای درگیر نگه داشتن مشتری در مسیر اجباری خود.
مزایا: فرصت کافی برای ترویج خریدهای فوری، تجربه همه جانبه، کنترل زیاد بر تجربه مشتری، قرار گرفتن در معرض هر محصول را ارتقا می دهد.
معایب: ممکن است هنگام خرید یک کالای خاص خسته کننده باشد، خطر خسته کردن مشتریان، طراحی دشوار است، اگر به خوبی تنظیم نشود می تواند باعث ترافیک شود.

 

طرح Angular

این طراحی یک فضای ویترینی وسیع دارد و تجربه مشتری از فاصله ایی دور تر از فروشگاه آغاز میشود و یک تجربه پویا را ایجاد میکند. قفسه های نمایشگر شیشه ایی به صورت ساختار جزیره ایی برای مشتریان جذاب هستند و تعامل مستقیم با محصولات را افزیش میدهد. اتمسفر حاکم بر این نوع فروشگاه ها توجه به رفتار قشر مرفه جامعه یعنی انحصار طلبی است.
مزایا: درک ارزش بالاتر، جلب توجه به کالا، ترویج تعامل، به‌روزرسانی و تغییر آسان
معایب: فضای نمایش محدود، مدیریت جریان ترافیک دشوار است، برای حجم بالایی از مشتریان مناسب نیست

تصمیم دیگری که احتمالاً در این مرحله در برنامه ریزی چیدمان فروشگاه خود می گیرید این است که آیا می خواهید خودتان این کار را انجام دهید یا یک متخصص را استخدام کنید.

مرحله 2: یک نقشه مهندسی از چیدمان فروشگاه خود ایجاد کنید

آنچه در مرحله قبل انتخاب کرده ایید را بر روی کاغذ بیاورید البته نه به صورت ساده بلکه با اندازه ها و ابعاد مهندسی شده؛ طرح شما باید شامل همه چیز باشد، از پیشخوان صندوق و میز گرفته تا قفسه های داخلی و فضای قفسه. هر چیزی ثابت/دائمی که فروشگاه شما باشد باید در نقشه شماتیک شما کشیده شود. همچنین باید مطمئن باشید که هر چیزی که می‌کشید در مقیاس باشد تا درک دقیقی از فضایی که اشغال میکند داشته باشید.

مرحله 3: جریان ترافیک و رفتار مشتری را در نظر بگیرید

یکی از مهمترین چیزهایی که رعایت آن در چیدمان فروشگاه مهم است، جریان مشتری نام دارد. جریان مشتری یا Customer Flow به الگوهای رفتاری خریداران و مدلی که آنها در فروشگاه شما راحت تر هستند گفته میشود.
چیدمان فروشگاه شما باید با روش‌های طبیعی کار کند طوری که خریداران در فضای فروشگاه راحت باشند تا از ایجاد ناراحتی و ایجاد تجربه منفی مشتری جلوگیری کند. چیدمانی که با عادات خرید طبیعی مشتریان شما کار می کند حس بهتری ایجاد میکند و فروش شما را افزایش دهد.
فاکتورهای مهم در رفتارهای اصلی مشتری که باید آنها را درک کنید و در طراحی لحاظ کنید عبارتند از؛

 • رفع فشار ورود
  هنگامی که مشتریان وارد فروشگاه میشوند به فضایی برای سازگاری با اتمسفر فروشگاه نیاز دارند، به این فضا منطقه رفع فشار (Decompression Zone) گفته میشود. این منطقه بسیار مهم است و اولین تجربه مشتری از برند را رقم میزند و همچنین اولین قضاوت در مورد محصولات و قیمت ها و حتی برخوردهای احتمالی فروشندگان را نیز شامل میشود.
  از ترافیک زیاد در وردی ها پرهیز کنید، فرصتی برای مرور سریع فروشگاه بدهید
 • گردش به راست
  مسیر طبیعی و موقعیت یابی انسان حرکت به سمت راست است و این را تغییر ندهید. سمت راست فروشگاه را برجسته کنید البته سمت راست بعد از منطقه فشار و بهترین گزینه هم استفاده از چیدمان های جذاب و محصولات ترند است.
  هدایت ترافیک در خلاف عقربه های ساعت؛ از آنجایی که مشتریان به طور طبیعی هنگام ورود به سمت راست حرکت می کنند، باید فروشگاه خود را طوری ترتیب دهید که ترافیک بر اساس این الگوی راست به چپ جریان یابد.
  صندوق‌ها باید در سمت چپ ورودی قرار داشته باشند تا بتوانید سمت راست فروشگاه خود را برای نمایش محصول به حداکثر برسانید. این موقعیت برای صندوق ها باعث می شود که سیستم شمارنده مشتریان هم درست عمل کند.
  این را هم فراموش نکید که صندوق نباید وارد منطقه فشار شود.
 • حریم شخصی
  مشتریان دوست ندارند هنگام خرید احساس فشار ناشی از ترافیک مراجعه کنندگان را داشته باشند، بنابراین باید فضای کافی برای حرکت در نظر بگیرید. راهروها باید به اندازه کافی عریض باشند تا مشتریان را به گشتن و جستجو دعوت کنند و با خریداران دیگر برخورد نکنند و مهمتر از همه، به راحتی بتوانند اقلام را برای خرید انتخاب و تا صندوق حمل کنند.
  برای بهینه سازی این موضوع، پیشنهاد می کنم یک سبد بزرگ بردارید یا محصولات را در دستان خود گرفته و در فروشگاه خود بچرخانید. با این کار میتوانید موانع را شناسایی و مسیر را برای مشتریان هموار کنید.

مرحله 4: محل صندوق را تعیین کنید

محل صندوق محوطه ایی چند منظوره است محلی برای بررسی محصولات، بسته بندی، جمع آوری داده ها و پرداخت وجه میباشد که البته میتواند بر اساس سیاست های برند کاربردهای دیگری هم داشته باشد در هر صورت منطقه ای است که سیستم نقطه فروش (POS) یا صندوق شما را در خود جای داده است و مشتریان برای کالاهای خود هزینه پرداخت می کنند.

همانطور که قبلتر هم گفتیم این محل سمت چپ فروشگاه، قبلتر از منطقه رفع فشار است، خریداران به طور طبیعی وقتی وارد یک فروشگاه می شوند به سمت راست حرکت می کنند، به اطراف می چرخند و سپس در سمت چپ آن فروشگاه را ترک می کنند. پیشخوان پرداخت در جلوی سمت چپ فروشگاه شما، آخرین مرحله از تجربه خرید را در مسیر خروج طبیعی مشتریان قرار می دهد.
بنابراین ایجاد فضایی امن در این منطقه الزامی است که بخشی از این ماجرا توسط محل قرارگیری پیشخوان محقق میشود و بخش دیگر آن توسط اقدامات فروشندگان در جهت هدایت مشتریان به این صندوق ها انجام میشود (مانند چراغ راهنمایی و رانندگی در چهار راه ها)

مرحله 5: چیدمان هوشمند محصولات

هنگامی که طراحی راهروها،قفسه ها، رگال ها، نمایشگرها و … تمام شد، زمان شروع طراحی قرارگیری محصول فرا رسیده است. هنگام قرار دادن محصولات خود، این کار را به گونه ای انجام دهید که تعامل مشتری را ارتقا دهد، تجربه مثبتی ایجاد کند و فروش شما را افزایش دهد.
نقشه برداری محصول: فرآیند تعیین مکان محصولات شما در فروشگاه است.
مواردی که در نقشه برداری محصول باید در نظر بگیرید:
فروشندگان برتر یا محصولات کلیدی را شناسایی کنید: باید محصولاتی که مورد علاقه مشتری هستند را بشناسید، البته این در مورد برندها شامل محصولات دارای امضا برند هم میشود تا بتوانید آنها را به طور برجسته نشان دهند و از آنها برای ایجاد علاقه و متقاعدکنندگی استفاده کنید.
بخشی را به ویژوآل مرچندایزینگ اختصاص دهید: چیدمانی بر اساس استایل کامل دارای هویت و استفاده از تکنیک های رنگ شناسی، سبک شناسی، استایلینگ و جذابیت بصری متناسب با برند.
فضایی برای محصولات فصلی با دسترسی آسان ایجاد کنید: می‌خواهید اقلام جدید، محدود یا فصلی را برجسته کنید، بنابراین مطمئن شوید که فضای خوبی برای این محصولات دارید که چشم‌ها را به خود جلب می‌کند و تعامل را افزایش می‌دهد.

چند تکنیک چیدمان را مرور میکنیم …

 • منطقه بندی محصولات؛ هنگامی که محصولات مرتبط را در منطقه خاصی از فروشگاه قرار میدهید احتمال خرید چندین محصول همزمان را افزایش میدهید،
 • منطقه انتهایی فروشگاه (primary zoning) را به محصولات پر فروش اختصاص دهید تا مشتری را وادار کنید کل فروشگاه را طی کنند و محصولات دیگر را نیز ببینند
 • محصولات ست شده بر اساس ترند روز و از سبدهای مختلف کالایی را در نقاطی قرار دهید که همانند تکه نان هایی مشتری را با خود همراه کنند و معمولا هم نقطه آغاز آن از ویترین است.
 • در راهرو ها اگر بر روی رگال محصول اصلی را قرار دادید، سعی کنید در مقابل آن (پشت سر مشتری) اکسسوری ها مرتبط و یا محصولات مکمل را قرار دهید. یا اگر فضای کافی داشتید دقیقا در طبقات کناری، پایین یا بالا (بسته به نوع محصول) آنها را قرار دهید.
 • محصولات ارزان، کوچک، اکسسوری های ترند، استفاده روزانه، اختصاصی برند، هدایا و … را در نزدیکی صندوق و حدفاصل منطقه رفع فشار قرار دهید این میتواند باعث خرید مجدد و وسوسه پر کردن سبد خرید شود.

محصولات نزدیک درب خروجی بیشتر در معرض سرقت هستند پس سعی کنید محصولات گران قیمت را در آن محدوده قرار ندهید

 • از Power Walls ها به بهترین شکل استفاده کنید؛ این طراحی های دیواری جذابیت زیادی دارند و باعث کشش مشتری به داخل فروشگاه میشوند، یک ساختار داستان گونه دارند و مملو از محصولات پر تقاضا و ترند هستند.

Power Walls دائما در حال بروز رسانی هستند، بنابر این برای آن برنامه فصلی منظم داشته باشید.

 

مرحله 6: بهینه سازی و تجربه مثبت با نمایش دهنده ها، نور و ابزارها

پس از طراحی کلی فروشگاه و جانمایی محصولات، زمان آن رسیده است که با ابزارها و تکنیک های دیزاین تجربه بهتری از خرید را ایجاد کنیم.
نصب کردنی ها: شامل وسایل ثابت –مانند روشنایی، پیشخوان، قفسه‌ها، قفسه‌های دیواری و اتاق‌های پرو و …
نمایش دهنده ها: رگال های ثابت و متحرک – واحدهای مدولار، میزها، دیوارهای چوبی، و قفسه‌های لباس ایستاده.
وسایل و نمایش دهنده های همه کاره را انتخاب کنید که می توانند طیف وسیعی از محصولات را به نمایش بگذارند. محصولات دائماً در حال تغییر هستند، و شما می خواهید مطمئن باشید که مجبور نیستید دائماً وسایل و نمایشگرهای جدید بخرید تا آنها را به نمایش بگذارید.

سه نکات مهم:

 • وسایلی را خریداری کنید که نمایشی از هویت برندتان باشند. دیوارها، کف، وسایل و نمایشگرهای فروشگاه شما باید یک پس‌زمینه هماهنگ ایجاد کنند که برند شما را مشخص کند اما این کار نباید باعث دیده نشدن محصولات شود. هدف نهایی نمایش محصول است اما اقدامات جانبی باعث تجربه مثبت خرید میشود. چیدمان منسجم و قطعات نمایشی را به شکلی انتخاب کنید که بازگو کننده پیام برندتان باشند و با مجموعه محصولات شما هم هماهنگ باشند، اما بر آنها چیره نشوند.
 • قفسه ها، رگال ها و به صورت کلی نمایش دهنده ها را متناسب با سبد کالایی اصلی خود تهیه کنید، نقاط نمایش دهنده فضاهایی هستند که میتوانید از کف تا سقف آن محدوده را بر اساس هویت برند و سبد کالایی خود طراحی کنید – از نورها و رنگ ها درست استفاده کنید.
 • از تکنیک Speed Bumps (سرعت گیرها) برای کنترل جریان مشتری استفاده کنید، سرعت گیرها راهی عالی برای کاهش سرعت خریداران، ترغیب آنها به تعامل با محصولات و افزایش فروش شما هستند. به عنوان مثال، در فروشگاه‌های لباس، مجموعه‌ای از مانکن‌ها در کنار یک میز باعث می‌شود که مشتریان تمایل بیشتری به توقف و نگاه کردن به مانکن‌ها و متعاقباً کاوش در پیشنهادات روی میز داشته باشند. سرعت گیرها می توانند هر چیزی باشند، از پیشخوان های شیشه ایی اکسسوری تا نقاط کانونی و رگال های موقت (POP-UP)، مانکن ها با استایل های ترند و حتی استایل هایی با ریسک بالا، خلاصه اینکه خلاقیت به خرج دهید تا تعامل را بیشتر کنید، ترافیک صندوق را کاهش دهید، پیام های برند را بازگو کنید و یا یک سری از محصولات را برای فروش سریعتر برجسته کنید.

مرحله 7: مناطق راحتی و امکانات مشتری را اضافه کنید

طراحی فروشگاه علاوه بر کنترل جریان مشتری، ایجاد نمایشگرهای موثر و هدایت فروش شما، شامل استقبال از مشتریان، ایجاد احساس در خانه بودن آنها و ارائه تجربه ای است که آنها را وادار به بازگشت می کند.

امکانات رفاهی متفکرانه ای مانند نشستن، اتاق رختکن، و مناطق خدمات مشتری، تجربه خرید را برای مشتریان به یاد ماندنی می کند و آنها را تشویق می کند که به تعامل با برند شما ادامه دهند. در حین ایجاد چیدمان فروشگاه خود، عناصری را بگنجانید که راحتی مشتری را فراهم می کند.
دو نکته مهم :
فضایی برای نشستن فراهم کنید، نشستن فقط برای استراحت نیست بلکه بخشی از فرایند تسهیل خرید آسان است. مطمئن شوید هم برای مشتریان و هم برای همرانش فضایی را برای نشستن در نظر گرفته ایید.

اتاق های پرو یکی از تفاوت های اصلی فروشگاه های فیزیکی و فروش آنلاین است که تجربه منحصر به فردی را برای مشتریان ایجاد میکند – در اتاق های پرو همه جزئیات را در نظر بگیرید؛ نور مناسب، آینه قدی، نگه دارنده ها، قفسه ایی برای وسایل شخصی و …

 

مرحله 8: دسترسی برای همه

اطمینان حاصل کنید که دسترسی به فروشگاه تان برای همه مخصوصا معلولان، افراد مسن قابل دسترس است و همچنین امکانات برای همه یکسان در نظر گرفته شده است، پارکینگ مناسب بدون موانع برای رسیدن به فروشگاه، کریدور در کنار پله ها، سرویس بهداشتی بدون مانع، درب های عریض برای عبور ویلچر، سطح هموار فروشگاه بدون مانع، امکان جابجایی کالاها تا وسیله نقلیه توسط فروشنده ها، ارتفاع صندوق و کارتخوان ها، آموزش پرسنل، خدمات ویژه و … ( این قانون در امریکا با استانداردی به نام ADA تعریف میشود که دارای یک لیست با 25 آیتم است) 

این مسئولیت اجتماعی را در کانال های بازاریابی و فروش دیجیتال خود بازگو کنید و اطمینان دهید اقداماتی را برای معلولین در نظر گرفته ایید و استانداردهای ریتیل برای معلولین تبعیت میکنید.

 

جمع بندی

برنامه‌ریزی، طراحی و چیدمان فروشگاه‌های خرده‌فروشی کار کوچکی نیست، و بسیاری از صاحبان فروشگاه‌های خرده‌فروشی کوچک همه این کارها را خودشان با موفقیت انجام می‌دهند. آهسته قدم بردارید، مراحلی که گفتم را به یاد داشته باشید و همیشه مشتری را در اولویت قرار دهید. با ایده های موجود در این راهنما و کمی خلاقیت خودتان، به زودی فروشگاه های حرفه ایی را خواهید داشت که هم گشت و گذار را آسان میکند، هم استقبال و تعامل مشتریان افزایش پیدا میکند و هم سودآوری را بیشتر میکند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید