بلاگ

اهمیت شناخت بازار و صنعت در برندسازی پوشاک

اهمیت شناخت بازار و صنعت در برندسازی پوشاک

اهمیت شناخت بازار و صنعت در برندسازی پوشاک

صنعت پوشاک

صنعت پوشاک از هفت بخش اصلی تشکیل شده است که یک اکوسیستم را شکل میدهد و تحت عنوان زنجیره ارزش صنعت پوشاک آن را میشناسیم شامل:

  • تولیدکنندگان مواد خام (دامداری ها، پتروشیمی، مزارع پنبه و مراتع)
  • تولیدکنندگان الیاف
  • تولیدکنندگان نخ
  • تولیدکنندگان پارچه
  • تولید کنندگان و طراحان لباس
  • خرده فروشان (فروشگاه ها و وب سایتها)
  • شرکت های خدماتی و پیمانکاران

در این مطلب تمرکز ما بر روی طبقه بندی “برندهای مد” و “بازار” است. اصولاً شناخت ساختار بازار و صنعت برای انجام هر پروژه ایی مهمه و از همه مهمتر به ما کمک میکنه تا “بیزینس مدل” واقعی و کاربردی تری را طراحی کنیم. اما ما برندسازی رو در این مطلب به عنوان پروژه تعریف کردیم و میخواهیم به این بهانه کمی بیشتر با بازار و صنعت مد آشنا شویم.

همیشه خاطرتون باشه که بیزینس فشن ها بر اساس این سه فاکتور از هم تفکیک میشن؛

بر اساس این سه فاکتور … یک هرم مد بوجود میاد که در همه کشورها به صورت ثابت بالای هرم برندهای لوکس هستند و پایین هرم برندهای بازار انبوه، اما وسط این هرم در هر کشوری بسته به فاصله طبقات اجتماعی، توسعه فرهنگی، سطح درآمدی مردم، توسعه صنعت مد، سطح آگاهی مردم و فاکتورهای متعدد دیگر در اون کشور لایه های مختلفی بوجود میاد (شکل پایین)

اهمیت شناخت بازار و صنعت در برندسازی پوشاک

خوب تا اینجا متوجه شدیم که هر بیزنس فشنی بخواد برندینگ کنه باید مشخص کنه در هرم مد کجای هرم قرار داره، اون سه فاکتور در هر سطحی متفاوته، پس اول کجای صنعت هستیم؟

بازار پوشاک

خوب تا اینجا تکلیف صنعت مشخص شد، حالا ببینیم بازار و رفتار خرید مصرف کنندگان مد چگونه است، بازار هم مثل صنعت یک هرم داره که این هرم هم باز در صنایع مختلف بسته به همون مواردی که گفتم متفاوته، اصولا شرکت های آماری بر اساس جمع آوری داده های رفتاری به صورت تحقیقات میدانی و بر اساس جامعه آماری به این تقسیم بندی ها میرسند. ( شکل پایین)

اهمیت شناخت بازار و صنعت در برندسازی پوشاکبرندسازی

حالا که فهمیدم در کجای صنعت هستیم و با چه گروه هایی از مشتریان ارتباط داریم و رفتار خرید آنها چگونه است، زمان برندینگ است. کافیست سه گام اصلی را برداریم، البته مرحله به مرحله و با دقت و حساسیت زیاد …

Market Positioning

طراحی و خلق یک ارزش پیشنهادی و ایجاد تصویری متمایز از آن در ذهن مخاطب

Target Audience

طراحی و پیش نویس سبک زندگی و رفتار خرید مخاطبین هدف (پرسنا مشتری)

Brand Identity & Brand Awareness

طراحی تصویری متناسب با ارزش پیشنهادی و برنامه ریزی جهت آگاهی رسانی برند

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید