آینده صنعت مد در موجودی و توزیع محصول

آینده صنعت مد در موجودی و توزیع محصول

در سلسله مطالب “آینده صنعت مد” از طراحی تا تجارت و اینکه چگونه فناوری در حال تغییر شکل صنعت مد است صحبت میکنیم.

در بخش اول پس از یک مقدمه کوتاه در مورد “آینده صنعت مد در طراحی لباس” گفتیم. 

در بخش دوم در مورد “آینده صنعت مد در تولید لباس” گفتیم.

بخش سوم: موجودی و توزیع محصول

“فناوری ها موجودی و توزیع را در صنعت مد شفاف تر و قابل ردیابی تر می کند.”

همانطور که صنعت مد وارد دوران جدیدی می شود، کالاهایی که با استفاده از سیستم های تولید فوق سریع تولید می شوند، با استفاده از ابزارهای مدیریت موجودی نسل بعدی ردیابی و توزیع می شوند.
برندها به طور فزاینده ای ترکیبی از حسگرها، اسکنرها و نرم افزارهای مبتنی بر بستر ابری (cloud-based) را برای نظارت و نگهداری موجودی به کار می برند. فناوری شناسایی از طریق فرکانس رادیویی (RFID tagging) یکی از رویکردهایی است که احتمالاً مورد استقبال گسترده قرار می‌گیرد.

آینده صنعت مد در موجودی و توزیع محصول

RFID برای تأیید، اتوماسیون، و ادغام آنلاین در خرده فروشی مد

RFID tags ها برچسب های هوشمند ارزان قیمت و بدون باتری هستند که می توانند برای فهرست برداری دیجیتال استفاده شوند. برخلاف بارکدها، سیگنال‌های برچسب‌های RFID را می‌توان از فاصله‌ای دور خواند و زمان لازم برای ثبت دستی موارد را کاهش می‌دهد.
از زمان شروع ابتکار RFID در سال 2009، حدود 8 سال طول کشید تا اولین برند مد 100٪ اقلام موجود در هر فروشگاه را برچسب گذاری کند. خرده‌فروشان (Fashion Retailers) همواره در حال همکاری با تامین‌کنندگان هستند تا کالاها را در محل تحویل برچسب‌گذاری کنند و ردیابی بهتری را برای کاهش موجودی از دست رفته و حوادث خارج از انبار ممکن ‌سازند.

“با افزایش دقت در مانیتورینگ موجودی ها هزینه ها به شدت کاهش میابد و سرعت انبارش و انتقال کالا به فروشگاه ها افزایش می یابد.”

RFID و برندهای لوکس

برخی از برندهای لوکس – از RFID برای مبارزه با جعل و همچنین برای تجزیه و تحلیل محل خرید پوشاک استفاده می کنند.
به عنوان مثال سیستم RFID زارا هر لباس را در طبقه تولید رمزگذاری می‌کند و امکان ردیابی بسیار هدفمند فروش و دردسترس بودن اقلام را فراهم می‌کند. هر بار که یک لباس از قفسه فروخته می‌شود، سیستم زارا از اتاق انبار می‌خواهد تا کالای دیگری را به قفسه بفرستد. جزئیات به خریداران ویترین آنلاین اجازه می دهد قبل از خرید بررسی کنند که آیا کالایی در فروشگاه محلی موجود است یا خیر.
سهولت اسکن برچسب‌های RFID همچنین فروشگاه‌ها را کارآمدتر می‌کند: زارا گزارش می‌دهد که همکارانی که قبلاً 40 ساعت در هر فروشگاه صرف اسکن بارکد می‌کردند، اکنون می‌توانند از RFID-reading guns برای ثبت موجودی تنها در 5 ساعت استفاده کنند.

رویکرد زارا به RFID با روند بزرگ‌تری در زمینه نظارت بر قفسه‌ها برای تجارت خرده‌فروشی هماهنگ است. استارت‌آپ‌هایی مانند Repsly و Eversight از دوربین‌های داخل فروشگاهی و/یا RFID برای کمک به برندها برای نظارت بر ارائه کالا در قفسه‌های فروشگاه و ردیابی نتایج تبلیغات یا نمایش‌های موجود در فروشگاه استفاده می‌کنند. نرم افزار آنها با استفاده از داده های روند و هوش مصنوعی به برندها کمک می کند تا استراتژی های تبلیغاتی خود را به طور خودکار بهینه کنند.

در همین حال، برند باربری برچسب‌های RFID را در مواردی فراتر از ردیابی و تأیید استفاده کرده است و از آنها برای تجربه‌ خرید بهتر و جذاب‌تر کردن خرید در فروشگاه‌ها استفاده می‌کند.
محصولات موجود در بیش از 450 فروشگاه خرده‌فروشی در سراسر جهان Burberry دارای برچسب‌های RFID هستند که می‌توانند با برنامه Burberry ارتباط برقرار کنند، که به کاربران پیشنهادهایی برای پوشیدن یا استفاده از آنها ارائه می‌دهد. در فروشگاه‌های منتخب، مشتریان می‌توانند این محتوای چندرسانه‌ای «سفارشی» را روی صفحه‌نمایش‌های فروشگاهی مشاهده کنند.
جدای از تعامل، اکثر رویکردهای اول RFID برای بهبود زنجیره تامین بر ردیابی حرکت کالاها پس از تولید و بسته بندی تمرکز دارند. برندها معمولاً RFIDها را در محصولات در قسمت لیبل زنی که درج شده ” Made in ____” که آخرین بخش فرآیند تولید است، متصل می‌کنند.

همانطور که شفافیت در زنجیره بیزینس مد برای مصرف کنندگان مد و آگاه از محیط زیست اهمیت بیشتری پیدا می کند، راه حل کامل تر و یکپارچه تر ضروری خواهد بود.
در واقع، استقبال برندهای مد از RFID ممکن است عامل اصلی فناوری دیگری باشد: به نام blockchain.

بلاک چین در زنجیره تامین مد

در صنعت مد – و بسیاری از صنایع دیگر – فناوری بلاک چین دارای پتانسیل تحول آفرین زیادی است.
با دادن یک شناسه دیجیتالی منحصر به فرد یا «توکن» به کالاهای تولید شده تجاری در یک دفتر کل توزیع شده غیرمتمرکز، شرکت ها می توانند تاریخچه دیجیتالی سرتاسری برای موجودی های خود ایجاد کنند.
همانطور که متریال، پوشاک یا لوازم جانبی در زنجیره تامین جهانی حرکت می کنند، ردیابی بلاک چین سوابق تراکنش های دقیقی را بر اساس داده های مکان، محتوا و زمان آنها ایجاد می کند. شناسه های دیجیتال را می توان با استفاده از برچسب های RFID، کدهای QR یا برچسب های NFC ردیابی کرد.

برندهای مد اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه ردیابی بلاک چین می تواند شفافیت بیشتری را به فرآیند تولید پوشاک تزریق کند و در عین حال تأیید محصولات را آسان تر کند. در سال 2019، برند نایک برای اولین بار “CryptoKicks” را ثبت کرد، کفش هایی که از طریق فناوری بلاک چین ردیابی و احراز هویت می شوند. به این صورت که پس از خرید، کفش‌ها با استفاده از بلاکچین اتریوم به صاحب خود متصل شوند. به خریداران یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) ارائه می شود – دارایی های دیجیتال منحصر به فرد که با استفاده از فناوری بلاک چین ردیابی و تأیید می شوند – که نشان دهنده مالکیت کفش است. این توکن‌ها همچنین می‌توانند حاوی جزئیاتی در مورد طرح‌ها، رنگ‌ها و سایر ویژگی‌های کفش باشند. جدای از محبوبیت NFTها، توانایی احراز هویت دیجیتالی کفش ها احتمالاً تلاش نایک برای مبارزه با جعل است.
و در سال ۲۰۱۷، استارت‌آپ بلاک‌چین Provenance یک پروژه مد و بلاک چین را با طراح مستقر در لندن، مارتین جارلگارد، به‌طور آزمایشی اجرا کرد. این ابتکار سفر مواد خام را از طریق زنجیره تامین تا لباس تمام شده دنبال می‌کرد، از برش پشم در مزرعه آلپاکا گرفته تا ریسندگی آن تا دوخت و برش آن توسط طراح در استودیو طراحی.

با اسکن برچسب یک لباس، مصرف کنندگان می توانند نقشه حرکت لباس را در کل فرآیند تولید و توزیع مشاهده کنند و هر مرحله از سفر لباس به مصرف کننده نشان داده شود تا اصالت آن مشخص شود.

 

استارتاپ بلاکچین VeChain با برچسب مد Babyghost در ابتکاری مشابه برای مجموعه تابستانی این برند در سال 2017 همکاری کرد. در پاییز 2018، H&M اعلام کرد که یک برنامه آزمایشی را با VeChain راه‌اندازی می‌کند و از یک دانه پشمی از خط پوشاک Arket شرکت برای آزمایش قابلیت ردیابی داده‌های محصول در زنجیره تامین خود استفاده می‌کند. Cos متعلق به H&M گزارش شده است که با VeChain برای ردیابی منشأ برخی از لباس‌های خرده‌فروش در آوریل 2020 همکاری کرده است.

در حال حاضر، رویکردهای مبتنی بر بلاک چین برای مدیریت زنجیره تامین ممکن است بیش از آنکه کاربردی داشته باشد، سر و صدا داشته باشد. با این حال، همانطور که حرکت به سمت مد اخلاقی تر و پایدار رشد می کند، پتانسیل بلاک چین در فضا قابل توجه است.

آینده صنعت مد در موجودی و توزیع محصول

مقیاس در توزیع کالا تغییر کرده است

با تغییر در چشم انداز خرده فروشی ها، بسیاری از کالاهای مد برندها اول در بستر دیجیتال موجود میشوند و سپس به فروشگاه ها منتقل میشوند.

بخش ریتیل مد قبلاً شاهد تعطیلی ناگهانی فروشگاه های فیزیکی بوده است و مصرف کنندگان از خرید آنلاین استقبال کرده اند و تجارت الکترونیک همچنان بر فروشگاه های فیزیکی چیره شده است. بر اساس اجماع تحلیلگران صنعت CB Insights، ارزش بازار جهانی تجارت الکترونیک بیش از 4 تریلیون دلار است.

برندهای مد که بستر آنها اصطلاحاً آجر و ملات (brick-and-mortar) یا همان فروشگاه های فیزیکی هستند درد این اتفاق را احساس می‌کنند که البته کووید-19 آن را سرعت بخشید است. طبق گزارش Coresight Research، خرده فروشان مد مستقر در مراکز خرید و مال ها در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ شاهد کاهش ۲۵۶ درصدی درآمد بودند.

آینده صنعت مد در موجودی و توزیع محصول

در اوایل همه‌گیری کووید-19، برخی از برندهای با موجی از اخراج مواجه شدند زیرا مصرف‌کنندگان – مشتریان مستقیم آنها – با مشکلات مالی مواجه شدند. با این حال، بسیاری از آن زمان بازگشته اند و برخی حتی آگهی استخدام بالاتر از حد متوسط را گزارش کرده اند.

فروشگاه‌های پاپ‌آپ نمونه دیگری از کانال‌های توزیع جدید هستند که برندها از آنها استفاده می‌کنند. برندها و طراحان به طور فزاینده ای فضاهای خالی فروشگاه ها را برای استفاده کوتاه مدت، معمولاً در مناطق شهری پر ترافیک، اجاره یا اجاره می دهند.

مزایای فروشگاه های Pop-ups:

برای برندهای بزرگ، کوچک بودن فروشگاه‌های پاپ‌آپ امکان ارتباط با خریداران را در محیطی خلاقانه‌تر و صمیمی‌تر فراهم می‌کند، که می‌تواند به افزایش وفاداری کمک کند.

برای برندهای مد در حال ظهور، ماهیت تجربی پاپ آپ ها می تواند به ایجاد تبلیغات رسانه ای و آگاهی از برند کمک کند.

هم شرکت‌های بزرگ و هم شرکت‌های کوچک می‌توانند قبل از سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی کامل تولید یا ورود به یک لاین جدید، از این بستر برای سنجش علاقه مصرف‌کننده استفاده کنند.

مانند نمونه‌های فروش قبل از آن، پاپ‌آپ‌ها نیز حس خاصی از فوریت ایجاد می‌کنند که به مصرف‌کنندگان انگیزه می‌دهد.

نتایج در فروش و تعامل نشان می دهد: در سال 2019، پاپ آپ ها 10 درصد از فروش سالانه خرده فروش مبلمان Lovesac را به خود اختصاص دادند و نشان می‌دهد که رویکرد پاپ‌آپ می‌تواند راهی مفید برای جذب مشتریان بیشتر باشد.

با ادامه کووید-19، فروشگاه های پاپ آپ ممکن است به عنوان راه حلی ارزان تر و انعطاف پذیرتر برای خرده فروشانی که به دنبال ارتباط با خریداران هستند، تجدید حیات کنند.

فروشگاه‌های پاپ‌آپ از شهرهای بزرگ به محله‌ها منتقل میشوند تا مشتریان را مستقیما ببینند.

پاپ آپ ها ابتدا در واکنش به سقوط اقتصادی اواخر دهه 2000 ایالات متحده پدیدار شدند، اما به یک روند جهانی تبدیل شده اند، حتی به بازارهای مد لیدر مانند میلان نفوذ کرده اند: برندهای ایتالیایی Furla، Genny، و Paula Cadematori از جدیدترین برندهای اروپایی هستند که سرمایه گذاری در مغازه های موقت را آغاز کرده اند.

 

چندین استارت آپ به وجود آمده اند تا به شرکت ها کمک کنند تا استراتژی های توزیع جدیدی مانند پاپ آپ این را کشف کنند. بولتن، برای نمونه، پیشگام مدل WeWork برای خرده‌فروشی است، و گزینه‌های انعطاف‌پذیری را به برندهایی ارائه می‌کند که می‌خواهند فضایی برای محصولات خود در فروشگاه‌های فیزیکی موجود داشته باشند. این شرکت مکان‌های فروشگاه خود را به بخش‌های مختلف با اندازه‌های مختلف (گاهی به کوچکی فضای قفسه) تقسیم می‌کند. سپس هر بخش می تواند توسط مشاغل مختلف به صورت ماه به ماه اجاره شود.

 

با شتاب گرفتن این مدل توزیع یعنی فروشگاه های فیزیکی موقت و کوچک صنعت مد میتواند میزبان رویدادهای هیجان انگیز باشد و شکل گرفتن مدل جدید توزیع مستقیم برای مصرف‌کننده (D2C) کمک کند.

برندهای مد D2C از خرده فروشی فیزیکی اجتناب می کنند

برای برندهای D2C، پاپ آپ ها، کیوسک ها، و فروشگاه های سنتی و کلا برندهایی که برچسب توزیع از طریق نقطه تماس فیزیکی دارند استراتژی اول کسب و کار دیجیتال است.

فناوری معنای ” direct to consumer” را تغییر داده است. دیگر خبری از کاتالوگ یا تبلیغات تلویزیونی نیست: برندهای مد D2C برتر مانند Everlane، Bonobos، و Allbirds بازارهای خود را با افزایش دنبال‌کنندگان وفادار مشتریان و استفاده از سئو، رسانه‌های اجتماعی، و استراتژی‌های بازاریابی آنلاین ایجاد می‌کنند.
برندهای D2C معمولاً امتیاز بالایی در رتبه بندی در نتایج جستجوی Google، تبدیل فالوورهای اینستاگرام به مشتریان وفادار، و استفاده از تعامل فیس بوک (و همچنین تبلیغات بسیار هدفمند) برای افزایش دنبال کنندگان خود دارند.
چگونه برندهای D2C از ابزارهای تجارت الکترونیک و تاکتیک‌های بازاریابی انحصاری برای افزایش فروش دیجیتال استفاده می‌کنند:
پلتفرم‌های بسیار بصری علاقه و وفاداری را افزایش می‌دهند و دکمه‌های «اکنون ببینید، اکنون بخرید» باعث تبدیل فروش فوری می‌شوند.
اقلام اغلب به صورت سفارشی ساخته می شوند و مشتریان از بین گزینه های مختلف انتخاب می کنند یا موارد شخصی را اضافه می کنند.
بسته‌بندی لوکس و مطلوبیت برند، خریداران را مشتاق می‌کند تا خریدهای خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند – که باعث ایجاد تأثیر شبکه‌ای از تعامل می‌شود.
خطر تولید بیش از حد کاهش می‌یابد زیرا هیچ شانسی برای سفارش انبوه از خریداران وجود ندارد – خریدار فردی است که محصول را می‌پوشد، نه یک واسطه خرده‌فروش.
برندها همچنین نیازی به مبارزه برای قرار دادن محصول در فروشگاه ها یا نگرانی در مورد راه اندازی و نظارت بر تبلیغات در فروشگاه ندارند. زنجیره های تامین نیز ساده شده اند زیرا هیچ واسطه ای بین برند و مخاطبانش وجود ندارد.
این مزایا مزایای بیشتری ایجاد می‌کند که می‌تواند به برندهای D2C برای مشتریان مدرن کمک کند.
همچنین نیاز کمتری به برندهای D2C وجود دارد که ظاهر یا سبک خود را متناسب با مدها یا روندهای گذرا تغییر دهند. در عوض، آنها می توانند برندهای خود را با ارزش های مصرف کننده هدف خود هماهنگ کنند.
برندهای D2C همچنین دارای داده های تعامل با مشتری خود هستند که به آنها اجازه می دهد تقاضا و احساسات را به روش های دقیق و هدفمند درک کنند.
این به ایجاد یک حلقه بازخورد دیجیتالی کمک می کند زیرا برندها خطوط محصول جدیدی را تولید می کنند و پالت های رنگی جدیدی را انتخاب می کنند. آنها روابط نزدیکی با مصرف‌کنندگان دارند و می‌توانند از سیگنال‌های رسانه‌های اجتماعی، تعاملات خدمات مشتری و رفتار تجارت الکترونیک قبلی برای تصمیم‌گیری در مورد طراحی بعدی استفاده کنند.

با به حداقل رساندن پیچیدگی زنجیره تامین و تمرکز بر کیفیت، برندهای مد D2C همچنین می‌توانند حاشیه سود بالاتری داشته باشند و استراتژی‌های قیمت‌گذاری را به دلخواه خود تغییر دهند – راه‌های بیشتری برای کسب درآمد از موجودی خود ایجاد کنند.

انبارهای اتوماتیک

در بحبوحه افزایش فروش تجارت الکترونیک ناشی از بیماری همه گیر، خرده فروشان برای بهبود انبارها به اتوماسیون و روباتیک روی آورده اند. Decathlon، یک خرده فروش کالاهای ورزشی فرانسوی، با متخصص تدارکات DHL Supply Chain همکاری کرد تا تعدادی ربات را در انبار سیدنی خود مستقر کند. این ربات‌ها به طور مستقل کالاها را جابه‌جا می‌کنند تا به کارگران انسانی کمک کنند تا سفارشات مشتری بیشتری را ارسال کنند، کار دستی را به حداقل برسانند و خطاها را کاهش دهند.

Olivier Robinet، مدیرعامل Decathlon استرالیا می گوید که این شرکت به یک روش مقرون به صرفه و خودکار برای مدیریت مؤثرتر 15000 SKU در مرکز تکمیل خود نیاز دارد. Robinet می گوید: «راه حل اتوماسیون بود.

کمبود نیروی کار عامل دیگری است که باعث افزایش فناوری های اتوماسیون می شود. Uniqlo، یک خرده‌فروش لباس ژاپنی که متعلق به گروه Fast Retailing است، با استخدام کارگران کافی برای انبارهای خود مشکل دارد. ژاپن جامعه ای پیر با نرخ زاد و ولد پایین است و مشکل کمبود نیروی کار در دهه های آینده بدتر خواهد شد.

برای غلبه بر این چالش، Uniqlo در حال حاضر حدود 90 درصد از عملیات انبار اصلی خود را در توکیو خودکار کرده است. این خرده فروش همچنین یک ربات دو بازو را نصب کرده است که توسط استارتاپ رباتیک Mujin ساخته شده است که می تواند به خودکارسازی 10 درصد باقی مانده کمک کند. این ربات می‌تواند تی‌شرت‌ها را برمی‌دارد و آن‌ها را قبل از ارسال به مشتریان می‌برد – برخورد با مواد نرم به این روش برای ربات‌ها کار سختی است، زیرا شامل ظریف بودن و استفاده از حرکات پیچیده است.

در ادامه این مطلب در بخش های دیگر ” آینده صنعت مد” خواهید خواند؛

آینده صنعت مد در طراحی لباس

آینده صنعت مد در تولید لباس

هوش مصنوعی در فشن ریتیل و ویژآل مرچندایزینگ

سطح بعدی مد چیست؟ های- تکنولوژی ها در صنعت مد و لباس

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید